Gotowy czy indywidualny – jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać?
Dobór projektu jest jedną z najważniejszych decyzji dotyczących budowy domu jednorodzinnego. Obecnie inwestorzy mogą kupić gotowy projekt, ale mogą również zlecić jego wyrysowanie w biurze architektonicznym. Na co warto się zdecydować? Zarówno gotowy, jak i indywidualny projekt domu jednorodzinnego mają swoje zalety i wady. Najlepiej zatem przeanalizować je przed wyborem konkretnej oferty.
Gotowy projekt domu jednorodzinnego
Gotowe projekty domów można kupić obecnie w wielu biurach architektonicznych – także przez internet np uarchitekta.pl. Jakie są najważniejsze plusy i minusy gotowych projektów domów?
Zalety:
- Szeroki wybór
Do dyspozycji są setki różnych projektów gotowych, dlatego można przebierać w propozycjach domów parterowych, piętrowych, z użytkowym poddaszem, z garażem i bez garażu. To zarówno małe domy o powierzchni około 60 m2, jak i te mające znacznie większe przestrzenie.
- Niska cena
Cena projektu gotowego jest niższa niż koszt projektu indywidualnego. Można kupić je nawet za około 2-2,5 tysiąca złotych.
- Szybki zakup
Dużym atutem gotowych projektów jest ich łatwy i szybki zakup. Plany można mieć u siebie już w przeciągu paru dni od złożenia zamówienia.
Wady:
Brak indywidualnego dopasowania
Chociaż asortyment gotowych projektów jest bardzo szeroki, nie dają one możliwości indywidualnego dopasowania do potrzeb inwestora.
- Adaptacja projektu
Warto także pamiętać o tym, że gotowy projekt będzie wymagał adaptacji przez architekta adaptującego. Ma ona na celu dopasowanie projektu do warunków panujących na wybranej przez inwestora działce. To dodatkowy koszt wynoszący nawet ponad 2 tysiące złotych.
- Indywidualny projekt domu jednorodzinnego
Druga opcja to projekt indywidualny, czyli przygotowany przez biuro architektoniczne na zlecenie klienta. Jakie ma zalety i wady?
Zalety:
- Indywidualne dopasowanie
Projekt indywidualny jest realizowany według życzeń klienta, dlatego może on spełnić wszystkie jego wymagania. Oczywiście, powoduje to, że cena projektu indywidualnego jest wyższa niż za ten gotowy.
- Projekt na każdą działkę
Wąska, nieustawna, położona na zboczu działka nie jest problemem dla biura architektonicznego. Można wtedy dopasować projekt specjalnie do terenu – adaptacja nie jest już potrzebna.
Wady:
- Wyższa cena
Minusem jest koszt indywidualnego projektu domu, który zależny jest od złożoności projektu oraz od metrażu budynku. Zazwyczaj to cena od około 8 tysięcy złotych wzwyż.
- Dłuższy czas realizacji
Na realizację projektu na zamówienie trzeba zaczekać kilka miesięcy, dlatego jest to czas dłuższy niż przy kupnie projektu gotowego.
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024